تبریز پی

blokchin-usage

blokchin-usage

کاربرد های یک بلاک چین چیست؟

مؤسسات مالی طی ۳۰ سال گذشته در صنایع بی شماری سرمایه گذاری یا کمک مالی کرده‌اند. بنابراین، برای جلوگیری از تغییر این روند، بانک‌ها با راهاندازی آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه، ایجاد مراکز تحقیقاتی و مشارکت باتوسعه دهندگان بلاک چین برای درک کامل پتانسیل خیلی زیاد این فن آوریاقدام کرده‌اندمؤسسات مالی اولین شرکت‌هایی بودند که وارد به این جریان شدند، اما دانشگاه‌های علمی، دولت‌ها و شرکت‌های مشاوره نیز این فن آوریرا مطالعه کرده‌اند.

در حال حاضر این تحقیقات نزدیک به سه سال است که آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. با اینکه که بعضی از موارد درباره بلاک چین هنوز ناشناخته است، این کارهایی است که یک بلاک چین می‌تواند انجام دهد:

ایجاد هویت دیجیتال

طبق راهنمای ما “فناوری بلاک چین چگونه کار می‌کند“، ایجاد identity یا هویت در فن آوری بلاک چین از طریق استفاده از کلیدها رمزنگاری انجام می‌شود. ترکیب کلیدهای عمومی و خصوصی باعث ایجاد یک هویت دیجیتالی قوی که مالکیت را تأیید می‌کند،می‌شودیک کلید عمومی شما را در بین افراد مختلف شناسایی می‌کند (مانند یک آدرس ایمیل)، کلید خصوصی چگونگی تمایل شما برای انجام تراکنش است. اصول رمزنگاری یک مهم در انقلاب بلاک چین است.

digital-signiture-2
digital-signiture-2

 

خدمت به عنوان سیستم تهیه گزارش

طبق راهنمای ما “دفترکل توزیع شده چیست؟”، بلاک چین‌ها نوآوری زیادی درزمینه در ثبت و توزیع اطلاعات دارند. آنها برای ثبت انواع داده استاتیک و ثابت(رجیستری) و یا داده‌های دینامیک و پویا (تراکنش‌ها) مناسب هستند، و این باعثمی‌شود که در سیستم‌های تهیه گزارش بسیار کارآمد باشند.

در مورد داده‌های رجیستری ثابت، می‌توان آن‌ها را با هر ترکیبی از روش‌های زیر در بلاک چین‌ها ذخیره کرد:

  • داده‌های رمزنگاری نشده – می‌توانند توسط هر شرکت کننده بلاک چین خوانده شود و کاملاًواضح است.
  • داده‌های رمزنگاری شده – می‌توانند توسط بعضی از شرکت کنندگان با یک کلید رمزگشایی مخصوص خوانده شوند. این کلید دسترسی به داده‌های موجود در بلاک چین را فراهممی‌کند و می‌تواند نشان دهد که کدام داده‌ها و یا چه زمانی اضافه شده‌اند.
  • داده هش شده – می‌تواند در کنار تابع ایجاد شود و این داده‌ها قابل دستکاری نیست. هش های بلاک چین عموماً در ترکیب با داده‌های اصلی از قبل ذخیره شده، بدون زنجیره انجام می‌شوند. برای مثال، اثر انگشت‌های دیجیتالی اغلب در بلاک چین هش می‌شوند، درحالی که بخش اصلی اطلاعات می‌تواند به طور آفلاین ذخیره شود.

چنین سیستمی می‌تواند در شرکت‌های زیادی برای ثبت گزارش و داده‌ها استفاده شود.
در حال حاضر ذخیره داده‌ها در سرورهای خصوصی، هزینه‌های بسیار زیادی برای معاملات بین شرکت‌ها یا ایجاد فرایندها دارند.

اثبات غیر قابل تغییر بودن داده ها

یکی از ویژگی های اصلی پایگاه داده بلاک چین، داشتن تاریخچه در خودش است. به همین دلیل آنها اغلب نامرئی نامیده می شوند. به عبارت دیگر، برای تغییر داده های ورودی در پایگاه داده بلاک چین روند خیلی خیلی سختی (تقریبا غیرممکن) وجود دارد، زیرا نیاز به تغییر تمام اطلاعات بعد از آن گره (که قراراست تغییر داده شود) است. به این ترتیب، این یک سیستم تهیه گزارش بسیار بهتر و قوی تر از یک دیتابیس معمولی است.

خدمت به عنوان یک پلتفرم

ارزهای دیجیتال اولین پلتفرم هایی هستند که توسط بلاک چین توسعه یافته اند. در حال حاضر، مردم به جای پلتفرم های تبادل ارز به پلتفرم های قرارداد هوشمند روی آورده اند.

اصطلاح “قراردادهای هوشمندانه” تا حدودی به یک عبارت کلیدی تبدیل شده است، این ایده می تواند به چند دسته تقسیم شود:

  • قراردادهای هوشمند “ماشین” در دهه ۱۹۹۰ توسط نیک سابو ارائه شد. در این روش دستگاه یا برنامه پس از دریافت یک ورودی خارجی (مانند ارز دیجیتال)، فعالیتی را انجام می دهد (مثلا پیامی را برای شروع کار بلاک ها می فرستد)
  • همچنین قراردادهای حقوقی هوشمند (قراردادهای ریکاردی) نیز وجود دارند. بسیاری از این نرم افزار ها بر اساس ایده ذهنی بستن یک قرارداد در یک جلسه حضوری است که طرفین برای انجام کاری موفاقت می کنند. بنابراین، یک قرارداد می تواند ترکیبی از یک توافق کلامی، یک توافق نامه کتبی و یا در فناوری بلاک چین اجرا شود.
  • در نهایت، قراردادهای هوشمند اتریوم نیز وجود دارند. این قرارداد های برنامه هایی هستند که دارایی هایی که در بلاک چین اتریوم وجود دارند را کنترل می کنند . اتریوم خود یک پلت فرم مبتنی بر قرارداد هوشمند است.

بلاک چین ها از یک تکنولوژی جدید ساخته نشده اند. آنها از ترکیب سه تکنولوژی جداگانه و منحصر بفرد ایجاد شده اند.

techs-of-a-blockchain
techs-of-a-blockchain

دیدگاه‌ خود را بنویسید