تبریز پی

تفاوت های پایگاه داده سنتی با بلاک چین چیست؟

تفاوت های پایگاه داده سنتی با بلاک چین چیست؟

در مطالب قبل (چرا از بلاک چین استفاده می کنیم؟ ) مزایای استفاده از بلاک چین به جای پایگاه های داده معمولی را تا حدودی متوجه شدید . در این مقاله قصد داریم تا تفاوت های پایگاه های داده معمولی را با بلاک چین بررسی کنیم.

برای درک بهتر تفاوت های پایگاه های داده معمولی و بلاک چین ابتدا باید با مفهوم پایگاه داده آشنا شویم.

پایگاه داده چیست؟

بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده یا دیتابیس (data base) به مجموعه ای از اطلاعات با ساختار منظم گفته می شود. این پایگاه های اطلاعاتی معمولاً در قالبی که برای دستگاه ها و رایانه ها قابل خواندن و قابل دسترسی باشند ذخیره می شوند.

بلاک چین مجموعه ای از پایگاه های داده است اما مزایای آن نسبت به دیتابیس های معمولی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست. هر پایگاه داده بلاک چین، بلاک نامیده می شوند.

در پایگاه های داده بلاک چین، همه کامپیوترها مسئول حفظ،پردازش و امنیت ورودی ها هستند. تمام گره ها با هم کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که همه آن ها به یک نتیجه گیری واحد برسند و امنیت شبکه تامین شود.

 

برای درک بهتر پایگاه های داده با یک مثال آن را تعریف می کنیم:

فرض کنید شما در سایتی قصد ثبت نام دارید و اطلاعات خود را از قبیل رمز عبور و نام کاربری را وارد می کنید و روی ثبت نام کلیک می کنید. با انجام این فرایند نام کاربری و رمز عبور مورد نظر شما در پایگاه داده یا دیتابیس ذخیره می شود. و هنگامی قصد ورود به اکانت خود را دارید این اطلاعات در پایگاه های داده بررسی می شوند و اگر صحیح باشند شما اجازه ورود به اکانت خود را پیدا می کنید.

پایگاه های داده به نوعی هر اطلاعاتی که برای یک برنامه نیاز باشند را در خود ذخیره می کنند. مانند رمزهای عبور،جریمه های رانندگی ، نظرات سایت ها و …

اکنون که با مفهوم پایگاه داده آشنا شدید به بررسی تفاوت های پایگاه های داده سنتی با پایگاه های داده بلاک چینی می پردازیم.

به عنوان مثال هر گاه که یک کاربر در سایتی ثبت نام می کند، با توجه به نوع حساب کاربری می تواند اطلاعات خاصی را در پایگاه های داده تغییر دهد. مثلا می تواند رمز عبور خود را تغییر دهد و این تغییرات در پایگاه داده هم اتفاق می افتد. همه پایگاه های داده در یک محل ذخیره سازی به اسم سرور قرار دارند. اما کنترل سرور و پایگاه های داده سنتی با مدیران سایت است و هر گاه که بخواهند می توانند تمام آن را پاک کنند و یا تغییر دهند. مثلا حساب کاربری شما را در سایت پاک کنند.

پایگاه داده
پایگاه داده

دیدگاه‌ خود را بنویسید