تبریز پی

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

رازهای خرید و فروش ارز های دیجیتال

بازارهای مالی سنتی با بازار کریپتوکارنسی ها (ارزهای دیجیتال یا رمزپول ها) تفاوت بسیاری دارد. در این مقاله، ۵۰ نکته و ترفند را در مورد ترید (خرید و فروش) و سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی ها (ارزهای دیجیتال) برای دوستانی که تازه وارد این بازار شده اند یا در دوره میلیونر دیجیتالی، همراه ما به ترید (خرید و فروش) و سرمایه گذاری روی این ارزها پرداخته اند، می آوریم.

 1. هر فردی در روند صعودی بازار نابغه هست. اما تریدرهای واقعی نه تنها از روندهای نزولی بازار یا مواقعی که نوسان شدید است، جان سالم به در می برند بلکه در این شرایط پول بیشتری هم کسب می کنند و در واقع رشد بیشتری می کنند.
 2. انتظار نداشته باشید که بازار همیشه روند صعودی داشته باشد. تمام بازاهای مالی، چه بورس و خرید و فروش سهام و چه کریپتوکارنسی ها و خرید و فروش ارزهای دیجیتالی، نوسان داشته و بصورت چرخه ای عمل می کند. از رکود و یا سقوط قیمت نترسید بلکه در این شرایط می توانید پول بیشتری دربیاورید.
 3. بین ترید (خرید و فروش) و سرمایه گذاری تفاوت زیادی وجود دارد. در سرمایه گذاری، سهم یا ارزی را با قیمت کم خریداری می کنید و به مدت طولانی نگه می دارید تا قیمت آن بالا رود اما در ترید، با تعیین هدف و چندین خرید و فروش، سرمایه خود را افزایش می دهید، سپس سرمایه گذاری می کنید.
 4. قبل از اینکه خرید و فروش را آغاز کنید، ترید خود را کاملا برنامه ریزی نمایید.
 5. نقاط ورود خیلی مهم هستند، اما مدیریت ریسک و مدیریت پول، تعیین می کند که پول بدست می آورید یا پول از دست می دهید.
 6. مراقب اطلاعات نادرست و افراد سودجویی که فقط به فکر سود خود هستند، باشید.
 7. نوع ترید یا سرمایه گذاری که می خواهید انجام دهید را انتخاب کرده و بقیه موارد را کنار بگذارید. بیش از ۹۰ درصد فعالیت بازار کریپتوکارنسی در واقع نویز هست. پس حذف نویزها، برنامه ریزی، انتخاب نوع ترید یا سرمایه گذاری تان و کنارگذاشتن بقیه موارد، موجب صرفه جویی در زمان و تمرکز شما روی موارد مهم و مواردی می شود که در درازمدت به کسب درآمد شما از کریپتوکارنسی ها منتهی می گردد.
 8. فکر نکنید چون پول زیادی از کریپتوکارنسی ها (ارزهای دیجیتال) کسب کرده اید، می توانید به راحتی در سایر بازارهای مالی نیز پول بدست آورید. بیش از ۹۵ درصد تریدرهای بازار سهام، پول از دست می دهند. تصور نکنید همه بازارهای مالی، سودآور هستند. به آنچه که می دانید برای شما جواب می دهد، ثابت قدم باشید.
 9. توصیه می کنیم از خرید و فروش (ترید) روزانه کریپتوکارنسی ها اجتناب کنید!
 10. بهترین راه برای به کسب سود در هر بازار مالی، آن است که ببینید کدام ارز دیجیتال، پتانسیل رشد خوبی دارد (قبل از اینکه عموم مردم و تریدرها و سرمایه گذاران دیگر اقدام کنند) و با این فرض روی آن سرمایه گذاری کنید که انگار ۱۰۰ درصد پول خود را از دست داده اید. مثلا اگر روی ۱۰ استارت آپ سرمایه گذاری کنید و ۹ استارت آپ با شکست مواجه شود، ۱ استارت آپ موفق، علاوه بر اینکه ضرر بقیه استارت آپ ها را جبران می نماید، سود خوبی نیز نصیب سرمایه گذار می کند. بهترین استراتژی برای کسب درآمد خوب از ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری زودهنگام روی ارزهایی است که پتانسیل رشد بالایی دارند یا خرید و فروش ارزها موقعی که نوسان قابل ملاحظه ای (مثلا افزایش ۵۰ درصدی، ۱۰۰ درصدی و …) در ارزها رخ می دهد.

 

 1. شما نمی توانید بازار را کنترل کنید. تنها چیزی که می توانید کنترل کنید، نقطه ورودتان، اندازه ترید و خروج تان است.
 2. یکی از افراد شرکت کننده در بازار می تواند « تحلیل تکنیکال» را کاملا نقض کند.
 3. پیشنهادهای خرید و فروش (ترید) را از هر منبع و هر فردی دریافت نکنید. به ویژه افرادی که در شبکه های اجتماعی یا موقع چت، در مورد ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی ها) نظر می دهند. اصول
 4. از تمام پروژه های بازاریابی شبکه ای (MLM) که در آن گفته می شود به ازای هر فردی که از جانب شما عضو شود، پول دریافت خواهید کرد، دوری کنید.
 5. اگر سود قابل توجهی از کریپتوکارنسی ها (ارزهای دیجیتال) کسب کردید، حداقل ۳۰ روز دست نگه دارید و آن را صرف خرید کالاهای تجملی و لوکس (مثل ماشین لوکس، خانه لوکس و …) نکنید.
 6. خرید و فروش (ترید) انتخاب دقیق قیمت های ماکزیمم و می نیمم بازار نیست – بلکه سود بردن حداکثری از نوسان قیمت هاست.
 7. یک ترید با ضرر کوچک را به سرمایه گذاری درازمدت با ضرر عظیم تبدیل نکنید.
 8. برای کسب سود روزانه برنامه نریزید. برای خود، اهداف بلندمدت تعیین کنید.
 9. ابتدا یاد بگیرید که پول خود را از دست ندهید (با مدیریت ریسک و تعیین حداکثر قیمت جلوگیری از ضرر)، سپس بدنبال رشد باشید.
 10. بهترین شاخص برای نمودارها، تغییرات قیمت و حجم مبادلات و مقایسه آنها با هم است. شما می توانید از اندیکاتورهای مختلفی که بعضا با هم در تناقض هستند و ممکن است سیگنال های اشتباهی به شما دهند، استفاده کنید، اما این اندیکاتورها لزوما شما را به تریدر میلیونی تبدیل نمی کند.
 11. قیمت ارزهای دیجیتال می تواند از آنچه که خیلی ها فکر می کنند و منطقی به نظر می رسد، فراتر رود.
 12. سعی نکنید قیمت های ماکزیمم را انتخاب کنید. صبر کنید تا بازار به شما بگوید که روند پیش آمده، کی تمام خواهد شد.
 13. با رویدادهای خبری بزرگ و خبرهای از قبل برنامه ریزی شده، خرید و فروش (ترید) نکنید. چون پیش بینی واکنش افرادی که در بازار فعالیت می کنند، غیرممکن است. (ضرب المثلی هست که می گویند موقع شایعه ها بخرید و با انتشار خبر، بفروشید).
 14. بزرگترین مشکل اکثر تریدرها، تفکراتشان است یا اینکه می خواهند خود را به دیگران به اثبات برسانند.
 15. شما می توانید حتی اگر ۵۰٪ تریدها و سرمایه گذاری های خود را از دست دهید، با مدیریت ریسک درست سود کنید.
 16. بعضی از بهترین کارآفرینان و مدیران، معمولا بدترین تریدها و سرمایه گذاری ها را انجام می دهند.
 17. افرادی که معمولا کارهای پر خطر دارند مانند آتش نشانان، خلبانان، پلیس ها و دکترها، سرمایه گذاری های بهتری انجام می دهند.
 18. در تله ماکزیمم و می نیمم ها نیفتید. (زیاد ترید یا خرید و فروش نکنید)
 19. هر اشتباه محتملی را مرتکب خواهید شد. هنگامی که اشتباهی می کنید، خود را سرزنش نکنید، فقط از آن درس بگیرید و سعی کنید یک اشتباه را دوبار مرتکب نشوید.
 20. سایت های صرافی ارزهای دیجیتال، همانند حساب بانکی اینترنتی شما نیستند. شما صاحب ارز دیجیتالی نیستید مگر اینکه کلیدهای خصوصی (private key) آن را داشته باشید. (توصیه می شود از ولت فیزیکی استفاده کنید)
 21. بازار کریپتوکارنسی ها (ارزهای دیجیتال) بازاری ۲۴ ساعته است و تعطیلی ندارد. شما نمی توانید هر نوسانی که پیش می آید، را بگیرید و سود کسب کنید. اگر فرصتی را از دست دادید، نگران نباشید، گوش به زنگ فرصت های دیگر باشید.
 22. روی هیچ ارز دیجیتالی سرمایه گذاری درازمدت نکنید، مگر آنکه آن را بررسی کرده و کاملا به ارزشمندی آن باور داشته باشید.
 23. شما می توانید با خرید و فروش (ترید) ارزهای دیجیتالی که هویت دار نیستند، سود کسب کنید. اما هیچ وقت روی آنها سرمایه گذاری دراز مدت نکنید.
 24. از خرید و فروش ارزهای دیجیتالی که حجم معاملات پایینی دارند (مثلا حجم مبادلاتی کمتر از ۵ میلیون دلار در روز)، اجتناب کنید. در حال حاضر، بیش از ۱۳۰۰ ارز دیجیتال (کریپتوکارنسی) وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد آنها، حجم معاملات پایینی دارند. خرید و فروش ارزهای دیجیتالی که حجم معادلات پایینی دارند، دشوار است و ممکن است دچار تله نوسانات شدید قیمتی شوید.
 25. با پولی که برای هزینه های زندگی خود نیاز دارید، ترید نکنید. چون در این صورت، تصمیمات احساسی خواهید گرفت. مثلا ممکن است وقتی قیمت بالاست بخرید و در قیمت پایین بفروشید.
 26. موقع خرید و فروش (ترید) یا سرمایه گذاری مانند شکارچی ها عمل کنید. سرمایه خود را برای کسب سودهای بزرگ بکار گیرید و به بهانه سود اندک، سودهای کلان را که موقع نوسانات بزرگ بدست می آید، از دست ندهید.
 27. هنگامی که نوسانات شدید باشد، سایت های صرافی کریپتوکارنسی کند می شود و یا از کار می افتد. اگر قیمت ارزی به تارگت موردنظر یا ناحیه خرید نزدیک شد، قبل از هر فرد دیگری، اقدام به خرید یا فروش نمایید.
 28. ترید (خرید و فروش) و سرمایه گذاری، تمام احساسات شما را (ترس، طمع، تردید، بیش اعتمادی) درگیر می کند که باید احساسات خود را مدیریت کنید.
 29. سخت ترین کار در ترید (خرید و فروش) آن است که هیچ کاری نکنید… البته عدم خرید و فروش می تواند در مواردی سودآورترین کار نیز باشد.
 30. فقط به این دلیل که بازاری دچار «حباب» شده، به این معنی نیست که از بین خواهد رفت. در اخبار و رسانه ها زیاد می شنویم که بیت کوین یا کریپتوکارنسی ها (ارزهای دیجیتال) دچار حباب شده اند. بله! بیت کوین دچار بیش از ۶ حباب بزرگ شده و بعد از هر حباب، قیمت بیت کوین بیشتر از قبل، افزایش یافته است.
 31. خرید و فروش های (تریدهای) خود را طوری مدیریت کنید که بعدا تاسف نخورید. مثلا می توانید وقتی قیمت ارزی به قیمت موردنظر رسید، ۵۰ درصد آن را بفروشید و ۵۰ درصد بقیه را نگه دارید.
 32. بیاموزید که در خلاف جهت رودخانه شنا کنید و اگر کسی با شما موافق نباشد، به خودتان شک نداشته باشید. اگر فردی هستید که منتظرید اطرافیان، شما را تایید کنند، به احتمال زیاد ترید (خرید و فروش) و سرمایه گذاری برای شما مناسب نیست. مثلا خیلی اوقات، بهترین زمان خرید، همان است که بقیه فکر می کنند احمقانه است. مثلا قیمت بیت کوین را در سال ۲۰۱۵ قبل از اینکه صعود تاریخی خود را آغاز کند تصور کنید. به قول وارن بافت: زمانیکه همه حریص می شوند، زمانی است که می ترسم و زمانیکه همه می ترسند، من حریص می شوم.
 33. هر چه تایم فریم (بازه زمانی) نمودار کوتاه تر باشد (مثلا تایم فریم ۱ دقیقه)، قیمت ها کمتر قابل اعتماد است. هر چه تایم فریم (بازه زمانی) نمودار بزرگتر انتخاب شود (مثلا تایم فریم ۱ هفته)، متغیرهای بیشتری (مثل متغیرهای اقتصاد جهان) روی قیمت تاثیر می گذارد و پیش بینی قیمت ها سخت تر می شود. تایم فریم (بازه زمانی) ۱ روز را برای تعیین زمان ترید (خرید و فروش) و تایم فریم (بازه زمانی)  ۶۰ دقیقه را برای تعیین نقطه ورود در آن روز پیشنهاد می کنیم.
 34. شرایط بازار تعیین کننده رفتار ما خواهد بود. در برخی شرایط باید پای خود را روی پدال گاز خرید ارزهای دیجیتال قرار دهید، در حالی که در شرایط دیگر بازار، باید پای تان روی ترمز باشد و از خرید ارزهای دیجیتال اجتناب کنید.
 35. قیمت بیش از ۹۰٪ ارزهای دیجیتال در نهایت به صفر خواهد رسید. با توجه به این نکته، سرمایه گذاری کنید.
 36. مدیریت و تسلط بر جنبه روانی خرید و فروش (ترید) سخت ترین کار و مهارتی است که باعث می شود شما پول زیادی بدست آورید یا پول زیادی از دست بدهید. پس خود را از نظر روانی و ذهنی آماده کنید.
 37. سه مشکل بزرگ تریدرها عبارتست از: خرید و فروش بیش از اندازه، تردید در نقطه ورود (عدم اعتماد بنفس برای ورود) و فروش زودهنگام قبل از اینکه به سود و تارگت موردنظر رسیده باشد.
 38. شما می توانید درآمد کل شغل و حرفه خود را تنها در عرض یکسال یا یک ترید بدست آورید. فکر نکنید که هر روز باید روز شما باشد. درازمدت فکر کنید. صبور باشید و گوش به زنگ بهترین فرصت ها باشید.
 39. به دیگران نسپارید که برای شما خرید و فروش (ترید) کنند. سرمایه گذاری ریسک بالا (مانند خرید و فروش ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها) را خودتان انجام دهید یا وارد این بازار مالی نشوید. می توانید از مشاوره های مالی دیگران استفاده کنید ولی توصیه می شود خودتان به خرید و فروش و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی ها) اقدام کنید یا اصلا وارد این بازی نشوید.
 40. هدف اخبار و تلویزیون ها، جذب بیننده و بالا بردن کلیک هاست. تولیدکنندگان اخبار به دنبال منافع شما نیستند یا هدفشان این نیست که به شما کمک کنند پول درآورید. بعضی اوقات، خلاف اخبار عمل کردن، بهترین کاری است که می توان انجام داد! پس انتظار نداشته باشید که با دنبال کردن اخبار، می توانید پول درآورید.

 

بهترین درسی که شما به عنوان تریدر (خرید و فروش) و سرمایه گذار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی ها) گرفته اید، چیست؟ نظرات خود را برای ما بفرستید و اگر این مقاله برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید