تبریز پی

اتریوم

اختصاص میلیون‌ها دلار برای تحقیق روی مسئله مقیاس پذیری اتریوم

اختصاص میلیون‌ها دلار برای تحقیق روی مسئله مقیاس پذیری اتریوم

 

بنیاد غیر انتفاعی اتریوم، رسما اعلام کرد که برای تحقیق روی چگونگی انجام تراکنش های بیشتر روی بلاک چین،‌ دو بودجه مالی و کمک هزینه در نظر گرفته است.

ویتالیک بوترین،‌خالق اتریوم، روز سه شنبه در پستی، چگونگی حرکت شبکه برای ۱ میلیون تراکنش در روز را توضیح داد. به نظر وی، مقیاس بندی شبکه، «مهترین چالش فنی» این تکنولوژی است که توسعه دهندگان باید قبل از فرارگیری برنامه های بلاک چینی، برای حل آن کار کنند.

به همین ترتیب، به منظور ایجاد انگیزه در توسعه دهندگان، دو کمک هزینه بزرگ برای دو راه حل مقیاس پذیری در نظر گرفته شده است : شاردینگ و لِیِرتو – دو پروتکلی می‌توانند روی بلاک چین پیاده سازی شوند.

مقیاس پذیری به راه حلی برای جلوگیری از افزایش زمان و کارمزد تایید تراکنش در شبکه گفته می‌شود.

اتریوم
اتریوم

 

شاردینگ (Sharding)، فرایندی است که موجب می‌شود برای تایید یک تراکنش فقط به نود (Node) های کمتری نیاز داشته باشیم. در حال حاضر، توسعه دهندگان اتریوم در حال تکمیل خصوصیات پروتکل شاردینگ هستند. آن ها اکنون به دنبال تیمی برای پیاده سازی و راه‌ اندازی آن روی شکبه تست اتریوم هستند.

از سوی دیگر، پروتکل لِیِرتو (Layer-two)، با خارج کردن تراکنش ها از بلاک چین اصلی اتریوم،‌ رویکرد متفاوتی را دنبال می‌کند. این شبکه این امکان را فراهم می کند که تراکنش ها به منظور پردازش سریع تر از بلاک چین خارج شوند.

بر اساس گزارش وبلاگ، کمک هزینه هر برنامه چیزی بین ۵۰،۰۰۰ تا ۱ میلیون دلار و نسبت به هزینه های توسعه متغیر خواهد بود. پس از موفقیت آمیز بودن برنامه ها،‌به تیم ها اجازه اجرای آن روی شبکه اصلی اتریوم داده خواهد شد.

علاوه بر توسعه دهندگان تحقیقاتی، این بنیاد،‌ برای حل مشکلات مقیاس پذیری، نهادهای شخص ثالث هم می پذیرد.

بوترین در پست خود نوشت:

تیم های مستقل توسعه دهندگان، شرکت ها، گروه های دانشگاهی و گروه های علمی، همه فراخوانده شده اید؛ ما می دانیم که متقاضیان مختلف ممکن استفرمت ها و فراینده های مختلفی را در نظر داشته باشند. ما با نیازهای هر تیم،‌سازگار خواهیم بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید