تبریز پی

سقوط بیت کوین

سقوط مجدد بیت کوین به زیر ۴۰ هزار دلار دومین بار در یک ماه

به گزارش کوین دسک، این دومین مرتبه در یک ماهه اخیر است که قیمت بیت کوین پس از اندکی صعود، به کانال زیر ۴۰,۰۰۰ دلار بازمی‌گردد. بهای بیت کوین در معاملات آسیایی امروز به ۳۸,۶۴۲ دلار نیز رسید.

به این ترتیب در شبانه روز گذشته بیت کوین نزدیک به ۸ درصد کاهش قیمت داشته است. اتریوم با ۱۰ درصد کاهش بها به ۲,۸۴۱ دلار رسیده و ارزهای دیگری مثل سولانا و کاردانو نیز به ترتیب، افت قیمتی ۹ درصدی و ۱۰ درصدی را در نمودار قیمتی خود مشاهده کردند.

سقوط بیت کویین
نمودار قیمت بیت کوین (نمای یک روزه بازار بیت کوین/ تتر)

استک فاندز (Stack Funds) در این باره افزود:

بازارهای ارز دیجیتال مدتی است که در محدوده حمایت‌های بحرانی خود نوسان داشتند. ضعف کلان‌بازارها باعث فروش دارایی‌های پرخطر شده است. با ادامه یافتن این اوضاع احتمال دارد شاهد افت قیمت بیت کوین تا میانه کانال ۳۰,۰۰۰ دلار نیز باشیم.

بر اساس داده‌های به‌دست آمده، طی ۱۲ ساعت اخیر در حدود ۶۰۰ میلیون دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شده است. از این مقدار، بیت کوین با ۲۵۰ میلیون دلار بیشترین حجم لیکویید شدن را به خود اختصاص داده است. اتریوم با ۱۶۳ میلیون دلار و سولانا نیز با ۱۰.۹ میلیون دلار در رتبه های بعدی قرار گرفته‌اند.
همچنین در میان صرافی‌ها، بایننس با ۱۷۳ میلیون دلار بیشترین حجم لیکویید شدن را به خود اختصاص داد که از این مقدار ۹۱ درصد آن‌ها موقعیت های خرید (پوزیشن لانگ) بود. صرافی متمرکز آسیایی «Okex» نیز با ۱۷۰ میلیون دلار در رتبه بعدی قرار گرفته است. اکثر موقعیت‌های لیکویید شده در این صرافی نیز مثل بایننس، پوزیشن‌های لانگ بوده است.
بزرگترین تک سفارش لیکویید شده نیز متعلق به بیتمکس (Bitmex) و جفت ارز دلار/ بیت کوین بود که در طی این سفارش ۹.۹۱ میلیون دلار لیکویید شد.

بر اساس یادداشت تحقیقاتی دلفی دیجیتال (Delphi Digital) سرمایه گذاران با افزایش نرخ بهره مواجه‌ شده‌اند که این امر بر قیمت دارایی‌‌های پرخطر تأثیر می‌گذارد.

دلفی دیجیتال در این‌باره می‌نویسد:

آخرین جهش در نرخ بازده اوراق قرضه (bond yields) به ویژه اوراق خزانه ایالات متحده (U.S. Treasuries)، وِرد زبان همه فعالین بازار شده است؛ زیرا سرمایه گذاران همچنان قیمت‌های مدنظر خود را با جدول زمانی سیاست‌های انقباضی اعلام شده منطبق می‌کنند. قیمت‌گذاری فعلی بازار در حال حاضر با حداقل ۴ افزایش نرخ بازده در سال جاری و با احتمال پنچمین افزایش نرخ بازده در طی هفته پیش‌رو تخمین زده می‌شود. در حالی که بسیاری بر مقدار بازده اسمی متمرکز شده‌اند، به‌نظر ما افزایش اخیر بازدهی واقعی، به ویژه برای دارایی‌های غیرمولّدی چون بیت‌کوین و طلا مهم‌تر است.

 

داده‌های لاویتاس (Laevitas) نشان می‌دهد که روند قیمتی کنونی، بازار را غافلگیر کرده است؛ زیرا داده‌های به‌دست آمده از تحلیل آپشن‌‌ها، مقدار قابل توجهی قرارداد‌های اختیار معامله باز بین باز‌ه‌های ۴۵,۰۰۰ تا ۴۶,۰۰۰ دلار برای بیت کوین و ۳,۲۰۰ تا ۳,۳۰۰ دلار برای اتریوم شناسایی می‌کنند.